EtnologiaGaleria
Etnologia, Kultura, Antropologia08 listopada 2024 | 313 dzień roku |
Zadaniem, jakie stawiamy przed sobą, jest uwolnienie etnologii z jej akademickiej niedostępności; wykazanie, jak daleko i szeroko poza mury uczelni może sięgać zdawałoby się wąska dyscyplina. Mam nadzieję, że pozwoli to na dotarcie do szerszego grona i powiększy krąg odbiorców, o nie tylko bezpośrednio zainteresowanych studentów. czytaj...
etnologiczne spojrzenie na rzeczywistość
etnologia, kultura, antropologia
Galeria
Drewniany szlak Łemkowszczyzny
Południowo-wschodnie tereny Polski to obszar styku dwóch kręgów kulturowych - bizantyńskiego i łacińskiego. Teren Karpat ma za sobą burzliwe dzieje osadnictwa wołoskiego oraz wpływów bałkańskich i związanych z tym migracji etnicznych. Ostatecznie, podobnie jak góralszczyzna, obszar ten nazwany został Łemkowszczyzną, choć dokładne wytyczenie granic etniczno-kulturowych do dziś nastręcza problemy i nie jest jednoznaczne.
Łemkowie byli wcześniej wołosko-ruskimi góralami trudniącymi się wypasem przede wszystkim owiec i kóz. Mieszając się z Polakami przejęli również niektóre elementy kultury rolniczej i osiadłego trybu bytowania.
Sami siebie nazywali Rusnakami i tak też byli postrzegani przez swoich sąsiadów - Polaków i Słowaków. Górale karpaccy dzielili się na trzy podstawowe grupy: Łemków, Bojków i Hucułów z czego dwie pierwsze znajdują się w granicach obecnej Polski.
Nazwa Łemko pochodzi z języka słowackiego i miała charakter przezwiskowy.
Obecnie Łemkowie rozsiani są po całej Polsce. W wyniku akcji "Wisła" zostali przesiedleni przede wszystkim na tereny odzyskane oraz Prusy Północne. Duża cześć wyemigrowała za chlebem na początku XX wieku do Stanów Zjednoczonych i Kanady, gdzie obecnie tworzą spore skupiska emigrantów.
Poniższe fotografie są przykładem architektury cerkiewnej i sakralnej wykonane w 2003 roku niedaleko Tuchowa, Ciężkowic i okolic.
Włodzimierz Rybicki
Artykuły związane z Beskidem Niskim i Łemkowszczyzną
Katarzyna Dziąćko - Mniejszości etniczne w Polsce - Łemkowie