EtnologiaMuzyka
Muzyczna podróż po kontynentach
Muzyka andaluzyjska - Chefchaouen
Muzyka etniczna Świata. Zobacz unikalne albumy, ciekawe brzmienia, zaskakujące muzyczne style ... Muzyka etniczna » |
W roku 2006 miałem okazję odbyć rekonesans po Maroko. Wyjazd nie miał na celu przeprowadzenia usystematyzowanych obserwacji czy wywiadów z informatorami punkt po punkcie. Nie nastawiałem się szczególnie na bogactwo etnologicznych zbiorów, gdyż nie takie było założenie. Nieprzypadkowo użyłem zatem określenia rekonesans. Wyjazd obfitował natomiast w luźne obserwacje i spostrzeżenia. Co więcej, całkiem przypadkowo stałem się świadkiem kilku interesujących wydarzeń, a plon jednego z nich prezentuję poniżej.
Koncert muzyki andaluzyjskiej
Maroko, Szefszawan 2006 r. |
Historia miała miejsce w północnym Maroko w Górach Rif w małej miejscowości Chefchaouen. Miasteczko położone między wzgórzami założone zostało przez Mulay Ali Ben Rachida w 1471 roku i stało się schronieniem dla uciekających z Europy Maurów. Potem miasto kilkukrotnie było podbijane z większym bądź mniejszym skutkiem przez Francuzów, Hiszpanów i Portugalczyków. Do roku 1920, czyli hiszpańskiej okupacji, Chefchaouen (lub Chaouen) było miastem zamkniętym dla chrześcijańskich obcokrajowców. Protektorat iberyjski trwał w mieście aż do uzyskania pełniej niepodległości przez Maroko w roku 1956.
Koncert muzyki andaluzyjskiej
Maroko, Szefszawan 2006 r. |
Koncert muzyki andaluzyjskiej
Maroko, Szefszawan 2006 r. |
Są to nagrania niereżyserowane. Na koncert trafiłem zupełnie przypadkowo odwiedzając miejscową Kasbę (Kasbah). Występujące tu chórzystki to chefchaoueńskie matki, żony i córki, które codziennie przemierzają zatłoczoną medinę robiąc zakupy. W trakcie trwania koncertu zupełnie niedaleko, na centralnym placu Utah el Hammam odbywały się uroczystości weselne.
Koncert muzyki andaluzyjskiej
Maroko, Szefszawan 2006 r. |
Koncert muzyki andaluzyjskiej
Maroko, Szefszawan 2006 r. |
Chefchaouen (spolszczona wersja nazwy to Szefszawan) zamieszkuje obecnie ludność zwana Ghomaras, wywodząca się z dziewięciu mniejszych plemion oraz ludności arabskiej, andaluzyjskiej i berberskiej. Całą natomiast prowincję zaludniają mieszkańcy należący do plemion El Akhmas, Ghomara, Sanhaja, Ghzaoua, Bni Msara i Arhouna. Za murami Kasbah życie toczyło się swoim wieczornym rytmem - starcy siedzieli na ławeczkach przy) zamieszkują obecnie Ghomaras, którzy wywodzą się z dziewięciu mniejszych plemion oraz ludności arabskiej, andaluzyjskiej i berberskiej. Całą natomiast prowincję zaludniają mieszkańcy należący do plemion El Akhmas, Ghomara, Sanhaja, Ghzaoua, Bni Msara i Arhouna. Za murami Kasbah życie toczyło się swoim wieczornym rytmem - starcy siedzieli na ławeczkach przy swoich domach popijając miętową herbatę, młodzież rozmawiała lub zaczepiała przechodzących europejskich turystów próbując sprzedać im trochę kifu czyli marihuany, z której słynie cały region. Obok Kasbah na Plaza el Makhzen stoi ośmiokątny minaret przy Wielkim Meczecie, z którego Muezin wezwie dzisiejszego wieczoru po raz ostatni wiernych na modlitwę. Jutro o świcie w medinie zacznie się codzienna, zwyczajna krzątanina.
Muzyka etniczna Świata Zobacz unikalne albumy, ciekawe brzmienia, zaskakujące muzyczne style Muzyka etniczna » |