EtnologiaMuzyka
Muzyczna podróż po kontynentach
Guembri, genbrie, ganbri.
|
Podstawowy instrument muzyczny, który towarzyszy ceremonii lila de derdeba.
To właśnie na nim gra mistrz-muzyk maâlem, który jest jednocześnie głównym śpiewakiem w grupie. Inni muzycy grają na quarqabu (grzechotkach) oraz tańczą. Są oni przeważnie uczniami mistrzów, pragnącymi stać się mistrzami w przyszłości. Muzycy śpiewają chórem za swym mistrzem powtarzając wyśpiewane przez niego dewizy. Czasami zdarza się, że mistrz będąc zmęczony grą na guembri powierza to zadanie jednemu ze swych uczniów.
Guembri jest lutnią z trzema strunami, o niskich tonach. Składa się pudła rezonansowego i drewnianej chwytni. Do produkcji instrumentu używa się drewna orzechowego lub mahoniowego, jednak najstarsi mistrzowie preferują drewno topoli. Pudło guembri mierzy 60 cm długości, 20 cm szerokości oraz 15 cm głębokości.
|
Pudło rezonansowe okryte jest wygarbowaną skórą wielbłąda, pochodzącą z jego szyi. Muzyk uzyskuje dźwięk perkusyjny uderzając dłonią w pudło, grając w tym samym czasie na instrumencie. Guembri posiada trzy struny. Dwie z nich naciągnięte są do końca gryfu, natomiast środkowa jedynie do połowy. Struny są zrobione z jelit kozła. Wyrób każdej z nich wymaga precyzji. Jelita wykorzystywane do produkcji strun pochodzą ze zwierząt złożonych wcześniej w ofierze.
Do guembri często dołączony jest Sistrum, instrument obrzędowy z grupy idiofonów uderzanych, rodzaj brzękadła składającego się z metalowego kabłąka na rączce, którego ramiona połączone są 3-4 poprzeczkami. Na poprzeczkach zawieszone są kółeczka, które przy potrząsaniu wydają dźwięki. Sistrum jest utwierdzony na końcu gryfu instrumentu, wydaje dźwięk w momencie gdy guembri rezonuje w momencie drgania strun.
Włodek Rybicki
Katarzyna Dziąćko, Włodek Rybicki |